Otel Kartlı Kilitleri >> Kartlı Kilit Nedir ? - T-SmartSystem

Otel Kartlı Kilitleri
» Kartlı Kilit Nedir ?
  T-Smartsystem Kilitler
  Sistem Yenileme
  Energy Saver
  Software
  Encoder


 

Otel Kartlı Kilitleri >> Kartlı Kilit Nedir ?


Kartlı Kilit Nedir ?

 

KARTLI KİLİT SİSTEMİ NEDİR?

 
TSS-IC-T1 
TSS-IC-01
TSS-RF-01


Teknolojik gelişmelere bağlı olarak, anahtarla çalışan ve manüel özellikteki kilitlerde de değişmeler olmuştur.1980’lere kadar metal anahtarlarla çalışan kilit sistemi, bu tarihten sonra hızlı bir şekilde değişime uğramaya başlamıştır. Artık kapılar metal anahtarla çalışma yerine kartlarla çalışmaya başlamış, hatta manüel çalışma sistemi de elektronik hale gelmiştir.
İşte, içindeki elektronik devre sayesinde kartla çalışan bu yeni sisteme ELEKTRONİK KARTLI KİLİT SİSTEMİ deniliyor.

(1980’lerde tek kullanımlık Punch Kart yerini 1990 yılının başlarında Manyetik Karta bırakmıştır. Fakat manyetik kartların kolay kopyalanabilirliği yüzünden Smart Kartlı sisteme geçilmeye başlanmıştır. Aşırı derecede güvenli, pratik ve kolay kullanımı sayesinde günümüze kadar kullanılmaktadır.)

 

NERELERDE KULLANILIR?


ELEKTRONİK KARTLI KİLİT SİSTEMİ
, aynı anda birçok girişin olduğu ve her girişin kontrol altında olmasını isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Buradaki amaç her bir giriş yerindeki geçişlerin kontrolünün sağlanması, belirlenen zaman ve istenilen kişiler tarafından geçişin yapılmasına izin verilmesinin sağlanmasıdır.

Kartlı Kilit Sistemi en çok OTELLER’DE kullanılmaktadır. Bununla beraber şirketlerin ve holdinglerin yönetim bölümlerindeki kişiye özel geçiş kapılarında, personel girişlerini takip etmek isteyen kurum ve kuruluşlarda da kullanılmaktadır.

 

Son zamanlarda Avrıpa'daki  özel yutlarda bu sistem kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem sayesinde her öğrenci sadece kendi odası ve yetkilendirildiği yerlere giriş yapabilmektedir. Aynı zamanda Avrupa ve Türkiye'de bazı hastaneler bu sistemi kullanarak hem ziyaretçi girişlerini, hem de hastanenin özel bölümlerine olan girişleri kontrol altında tutmak için bu sistemi talep etmektedirler. Aynı zamanda bu sistem sayesinde hem hastane görvlilerinin, hem refakatçilerin girişleri de kontrol altına alınmak istenmiştir.

 

Örneğin, bu sistemi kullanan bir hastanede ameliyathanelere, doğum ünitelerine, yoğun bakım servislerine  sadece görevli olan doktor ve hemşireler  girebilmektedir, ve her personel sadece ilgili servisine girmekle yetkilendirilmiş hale getirilmiştir.

 

TURİZİM’E ETKİSİ NELERDİR?


Kartlı Kilit Sistemini en çok kullanan işletmeler, otellerdir. Oteller, misafirlerini ağırlayacağı odaların kapılarına bu sistemi takarak hem misafirlerinin güvenliğini arttırmış olurlar hem de bu kapılardaki tüm girişlerin kontrolünü sağlamış olurlar. Bu sistem sayesinde istediği oda kapısını, istediği zaman aralığında, istediği kişi veya kişilerin geçişlerine serbest bırakabilirler.

Her bir oda kapısından geçenlerin kimliği, giriş zamanı ve kaç kez giriş yaptığı bilindiğinden, gelen misafir kendini daha güvende hisseder. Ayrıca kapıları açmaya yetkilendirilmiş kartların hafif olması, kolay kullanımlı olması, kolayca taşınabilir olması ve gelen misafirin, rahatsız edilmek istemediği durumlarda diğer kartların(acil açma kartı dışında) kapısını açamaması müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.

Bu sistemin takılı olduğu otellere gelen yerli veya yabancı misafirler, kendilerini güvende hissettiklerinden dolayı daha rahat ve daha huzurlu bir tatil geçirmiş olurlar. Turist, kendini güvende hissettiği ve memnun ayrıldığı bir tatil yerini tekrar tercih edeceğinden hem işletmeci otel hem de ülkemiz turizmi bundan olumlu etkilenecektir.


 


   
 
  Select Language